Biowęgiel drzewny w polepszaczu gleby

polepszacz gleby z popiołów

Środek poprawiający właściwości gleby wytwarzamy także z popiołów po spalaniu biomasy. Do tej pory „polepszacz gleby” kojarzył się kompostem lub z osadami ściekowymi (udane projekty już za nami!), ale okazuje się, że popiół to też cenny surowiec!

Taki polepszacz gleby staje się nieocenionym źródłem fosforu, potasu, wapnia czy mikroskładników. A zawarty w nim węgiel drzewny (biowęgiel) – korzystnie wpływa na strukturę gleby. 

W przypadku popiołów powstałych po spalaniu biomasy zaprojektowanie, przetestowanie i opisanie właściwej procedury technologicznej bywa bardziej wymagające niż przypadku osadów ściekowych. To dlatego, że instytuty badawcze i Ministerstwo Rolnictwa traktują popiół jako substancję mineralną…, a żeby uzyskać status „polepszacza” trzeba oprzeć się na substancjach organicznych. Z pomocą przychodzi nasza wiedza i umiejętność skutecznego zaprojektowania całego procesu – od wytwarzania po dokumentację i pozytywną decyzję ministra.

Nasze pierwsze zrealizowane projekty są przykładem dla rynku, że można to zaprojektować, przebadać, przejść przez sito ostrych wymogów wyznaczonych przede wszystkim przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. 

Naszymi klientami są zakłady przetwórstwa spożywczego czy elektrociepłownie. W ostatnich latach dokonały one wiele inwestycji w zakup kotłów do spalania biomasy (współspalanie lub monospalanie). Właśnie z takimi teraz pracujemy. 

Polepszacz gleby z popiołów po biomasie 

Jaką wartość ma taki polepszacz gleby wytworzony z popiołów po spaleniu biomasy? 

  • Przede wszystkim to źródło niezwykle cennych składników, takich jak fosfor, potas, wapń 
  • Jest nieocenionym skupiskiem mikroskładników, jak: bor, kobalt czy molibden. 
  • Zawiera węgiel drzewny.

Taki produkt do nawożenia daje rolnikowi nie tylko realną alternatywę do notujących rekordowe ceny nawozów mineralnych. Jest także realnym wsparciem dla gleby i roślin. 

Co daje biowęgiel drzewny w nawożeniu gleb?

Węgiel drzewny (lub też „biowęgiel”) – czyli niedopalone drobinki drewna – to tak naprawdę materia organiczna, która pozostanie w glebie na całe pokolenia. Bardzo dobrze przylegają do niej pożyteczne mikroorganizmy, a przez to gleba staje się bardziej przyjaznym środowiskiem do życia rośliny.

Co równie ważne, taka materia organiczna „chłonie wodę jak gąbka” i pomaga roślinom obniżyć stres związany z suszą. Kto borykał się z problemami z suszą, ten szybko doceni pożyteczny wpływ materii organicznej na podniesienie retencji wodnej w glebie.

Kolejna ważna cecha – biowęgiel w glebie ma zdolność zatrzymywania i neutralizacji substancji toksycznych (np. pozostałości ŚOR). Działa jak „filtr”, a obecne w nim mikroorganizmy z czasem rozkładają związki chemiczne i pomagają tym samym oczyścić glebę. 

Czy są dalsze korzyści? Oczywiście! Gleba bogata w materię organiczną szybciej się nagrzewa na wiosnę i pozwala na szybszy start roślin. Rolnik doskonale wie, że są uprawy przy których różnica kilku dni na starcie może oznaczać ogromną korzyść w terminie zbioru, ilości, jakości i oczywiście cenie!

Bezpieczny dla zdrowia 

Rolnicy coraz chętniej stosują polepszacz gleby, bo coraz więcej o nim wiedzą. Co warto wiedzieć o polepszaczach:

  • Zawartość metali ciężkich. 

Jeśli w ogóle występuje – nadmiaru pozbywamy się w procesie technologicznym. Skład chemiczny i biologiczny produktu do nawożenia opisuje się szczegółowo w decyzji ministerialnej i potwierdza opiniami eksperckimi. Proces technologiczny jest po to, żeby za każdym razem zapewnić, że jakość jest odpowiednia, a produkt bezpieczny.

  • Zapach.

To produkt sypki i bezzapachowy. Ma świetne właściwości przeładunkowe i doskonale nadaje się do nawożenia za pomocą rozrzutników normalnie stosowanych w rolnictwie. 

Najważniejsza informacja jest właśnie taka, że: polepszacz gleby spełnia wyśrubowane normy, ma określone i zapisane parametry. Jest bezpieczny dla zdrowia i środowiska. 

Dzięki wprowadzaniu go do obrotu taki zakład spalający biomasę pozbywa się problemu odpadów, zyskując oszczędności, a rolnik dostaje środek do nawożenia. No i wspieramy środowisko, zamykając obieg materii.

Fundusze RP EU
© mikrobiotech.pl 2024 Realizacja: Damtox.pl
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Rozumiem i akceptuję