Osady ściekowe jako produkt do nawożenia? Tak, ale po przetworzeniu

oczyszczalnia z lotu ptaka

Eksperci szacują, że w polskich oczyszczalniach ścieków powstaje rocznie ok. 700-800 tys. ton suchej masy osadów ściekowych. Przepisy – co do zasady – zabraniają ich składowania. Osady są więc spalane albo np. kompostowane. Coraz częściej jednak służą także do produkcji środka poprawiającego właściwości gleby. 

Nie odpad, a produkt do nawożenia

I właśnie taki produkt do nawożenia jest cennym nabytkiem dla rolników. Oczyszczalni natomiast daje szansę, żeby oszczędzić na utylizacji odpadów. A przy okazji zrobić coś dobrego dla środowiska. 

O umiejętnie prowadzonej gospodarce odpadowej świadczą przykłady oczyszczalni w Bolesławcu, Rzeszowie, Hajnówce czy Dębicy. 

Oszczędności są tu kluczowym argumentem. Ale coraz częściej oczyszczalnie widzą w przetwarzaniu odpadów nie tylko sposób na oszczędzanie, ale także na jedyny możliwy kierunek rozwoju. Myślenie o domykaniu systemu, wspieraniu środowiska i przetwarzaniu odpadów staje się normą, a nie tylko modnym trendem. 

Dlaczego wartościowy dla rolnika? 

Poprawia żyzność gleby. Jest bezpieczny pod względem zdrowotnym. Ma wszystkie wymagane opinie instytutów badawczych (m.in. IUNG w Puławach) oraz decyzję ministerialną. 

Bo właśnie w procedurze, którą wprowadzamy w oczyszczalniach, doprowadzamy do sytuacji, w której osad ściekowy jako odpad zostaje przetworzony na produkt do wykorzystania na przykład w rolnictwie do nawożenia gleb. 

Jak to działa? 

– W oczyszczalni robimy audyt, w jaki sposób może ona oszczędzić na gospodarce odpadowej.

– Planujemy, jak osad ściekowy przerobić na produkt do nawożenia. I jak to zrobić w jednym ciągu technologicznym.

– Realizujemy niełatwą procedurę uzyskania pozwolenia  ministra rolnictwa na wprowadzenie do obrotu środka poprawiającego właściwości gleby wyprodukowanego z osadów ściekowych. 

– Znajdujemy rolników i dostarczamy im taki produkt do nawożenia (tzw. polepszacz gleby). 

W ten sposób i rolnicy zyskują, i oczyszczalnia.

No i nie ma mowy ani o brzydkich zapachach, co czasem blokuje psychologicznie rolników. Polepszacz gleby to cenny w fosfor, wapń i materię organiczną produkt, który doskonale sprawdza się w rolnictwie. Domykając przy okazji obieg materii. 

Jak wygląda taki produkt do nawożenia? Polecamy filmik na naszym profilu na Facebooku:

https://www.facebook.com/Mikrobiotech/videos/196773068996951

Fundusze RP EU
© mikrobiotech.pl 2024 Realizacja: Damtox.pl
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Rozumiem i akceptuję