Polepszacz gleby, czyli co? O składzie środka poprawiającego właściwości gleby

szara grudkowata substancja na dłoni

Polepszacz gleby, czyli formalnie rzecz nazywając środek poprawiający właściwości gleby lub środek wspomagający uprawę roślin, jest  dopuszczony do obrotu decyzją ministra rolnictwa zgodnie z ustawą o nawozach. Cenny dla rolników. Wyjaśniamy dlaczego i obalamy kilka mitów przy okazji. 

Bezpieczny dla zdrowia

Środek poprawiający właściwości gleby powstaje jako produkt z osadów ściekowych, które odpowiednio są stabilizowane i higienizowane. W odpowiednio zaplanowanym procesie technologicznym uzyskujemy produkt, a nie odpad. 

Jest bezpieczny do używania w rolnictwie, bo:

No i – co nie jest bez znaczenia – nie ma żadnego brzydkiego zapachu. 

Ale polepszacz gleby może być wytworzony także z popiołów po spaleniu biomasy. Proces technologicznie jest nieco bardziej wymagający dla takich specjalistów jak my, ale możliwy do przeprowadzenia i jako produkt także świetnie nadaje do wykorzystania w rolnictwie. 

Dlaczego jest cenny dla gleby i pożądany przez rolników?

Polepszacz gleby naprawdę ją polepsza. Zwiera bowiem cenne składniki, które trudno uzyskać w jakikolwiek inny sposób. I tak ten powstały z osadów ściekowych produkt do nawożenia:

  • Bogaty jest w fosfor i azot, a to szczególnie ważne, bo zasoby naturalne fosforu wyczerpują się, a koszt nawozów azotowych jest bardzo wysoki
  • Wzbogaca glebę w materię organiczną 
  • Dostarcza naturalnej mikroflory zwiększając odporność roślin na patogeny
  • Wspomaga tworzenie się próchnicy
  • Poprawia retencję wody w glebie
  • Wspiera czystość wód gruntowych, bo gleby bogate w mikroflorę i próchnicę wiążą więcej azotanów.

Polepszacz wytworzony z popiołów po spaleniu biomasy nie ma wprawdzie materii organicznej, ale za to jest nieocenionym źródłem fosforu, potasu, wapń czy mikroskładników, jak bor, kobalt czy molibden. 

Rolnicy dostają więc w zasadzie za darmo produkt do nawożenia, dzięki czemu oszczędzają na zakupie coraz droższych nawozów. 

Co wzbudza obawy?

  • Zawartość metali ciężkich, tyle że pozbywamy się ich w procesie przetwarzania osadów na produkt. Skład chemiczny i biologiczny tego produktu do nawożenia opisuje się szczegółowo w decyzji ministerialnej i potwierdzony opiniami eksperckimi. 
  • Zapach, tyle że unieszkodliwiamy go wraz ze stabilizacją osadu i procesem produkcji.

Środek poprawiający właściwości gleby to produkt do nawożenia, który powstaje na bazie osadów ściekowych albo popiołów po spaleniu biomasy. Produkt, który ma określone i zapisane parametry. I te wyśrubowane normy musi spełniać.

Fundusze RP EU
© mikrobiotech.pl 2024 Realizacja: Damtox.pl
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Rozumiem i akceptuję