System kaucyjny w Polsce. Lista spraw do rozwiązania

system kaucyjny

Projekt ustawy przygotowany w Ministerstwie Klimatu i Środowiska trafił do konsultacji. Ale wiele wskazuje na to, że w 2023 roku każdy będzie mógł odzyskać pieniądze za oddanie pustych opakowań (przede wszystkim chodzi o butelki, w tym plastikowe). Ma powstać sieć punktów specjalnie do tego przeznaczonych. Co to oznacza w praktyce? 

To z pewnością dobra wiadomość. Możemy wreszcie spodziewać się czystszego środowiska, bo masa odpadów które pochopnie wyrzucano, trafi w bezpieczne miejsce, a oddający jeszcze „przytuli kilka groszy”. 

Zarządzanie odpadami a system kaucyjny

Czy to znaczy, że wygraliśmy wojnę o czystsze środowisko? Wojny jeszcze nie, ale jedna z bitew idzie pomyślnie. 

Reszta przed nami, bo tak naprawdę dopiero teraz przyjdzie nam się uczyć, z jakimi konsekwencjami wiąże się zarządzanie odpadami.

Fakt 1: odpad trafiający do punktu recyklingu to jeszcze NIE jest rozwiązanie problemu

Trzeba powiedzieć sobie otwarcie, że to dopiero początek całej serii dalszych kosztów i problemów. Przecież nie każdy rodzaj opakowań nadaje się do recyklingu (lub inaczej: w przypadku niektórych odpadów recykling jest droższy niż zakup nowego surowca). 

Pojawia się „gorący kartofel” i zaczyna się szukanie, gdzie i jak najtaniej ten problematyczny odpad upchnąć. 

Jak poradziło sobie z tym wiele krajów zachodnich? Głównie na dwa sposoby:

  1. Eksport odpadów do innych krajów… w tym takich, gdzie problem z odpadami rozwiązuje się przez de facto wyrzucenie ich do środowiska, niestety! Jak bardzo to potrafi być groźne, wskazuje choć jeden przykład z Turcji, gdzie śledczy z Greenpeace odkryli nielegalne składkowiskach odpadów w postaci tworzyw sztucznych pochodzące z… Wielkiej Brytanii.
  2. Spalanie w spalarniach. 

Jak będzie u nas?

Fakt 2: ile odpadów rzeczywiście produkujemy?

Zobaczmy na liczbach. Przykład: przeciętny Polak wytwarza ok 350 kg odpadów, Francuz – 540, a Niemiec – 640. Czyli złośliwy powiedziałby, że nawet jeśli Polak nie podda w ogóle odpadów recyklingowi, to i tak wyprodukuje mniej odpadu de facto niż Niemiec, osiągając 45%, a Francuz 35% recyklingu. 

Prawdopodobnie za kilka lat będziemy wytwarzać per capita tyle samo odpadów co tzw. stara Unia i dalej będziemy mieli ogromny problem z odpadami, nawet jeśli „powkładamy je do odpowiedniego worka czy punktu skupu”. 

Fakt 3: żeby rozwiązać problem odpadów, trzeba ich wytwarzać mniej, a nie tylko „zbierać więcej”. 

Niby ma to wyraz w prawie UE, ale w działaniach już mniej. Potrzebujemy systemów, które premiują producentów za to, że rezygnują z nadmiernych opakowań lub tworzą opakowania z materiałów wybitnie przyjaznych recyklingowi (i to wielokrotnemu!). 

Systemy, które zamieniają społeczeństwo w skuteczną maszynkę do zbierania odpadów po prostu nie wystarczą. Pewnie każdy z nas może dołożyć do listy dobrych pomysłów do wdrożenia.

Podsumowując: system kaucyjny to ruch w dobrą stronę, ale zaczynamy od czubka góry lodowej. Musimy napierać dalej.

Jaki kształt przyjmie ostateczna ustawa? Konsultacje trwają. Nawet jeśli ustawa nie rozwiąże wszystkich problemów, to rozwiążę część. Reszta i tak pozostanie w naszych rękach. 

Fundusze RP EU
© mikrobiotech.pl 2024 Realizacja: Damtox.pl
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Rozumiem i akceptuję