Woda z recyklingu. Osady ściekowe w obiegu zamkniętym

woda odzyskana ze ścieku

Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że do 2025 r. dwie trzecie ludności świata może zmagać się z niedoborem wody. Unia Europejska już zapowiedziała wprowadzenie norm wtórnego wykorzystywania wody, co ma znacząco wpłynąć na ochronę cennych zasobów naturalnych. Polskie oczyszczalnie ścieków – dzięki innowacyjnym systemom – potrafią aktywnie włączyć się w odzyskiwanie wody z oczyszczonych osadów ściekowych. 

Bez toksyn. W trosce o środowisko i zdrowie

Coraz głośniej mówi się o tym, że uzdatnienia wody to już nie tylko sprawa ochrony środowiska, ale i zdrowia. Unijne regulacje wymuszają ograniczenia odpadów i ochronę zasobów. Ten trend określa się często jako gospodarkę obiegu zamkniętego. Rządzi nią zasada 3R: reduce, reuse, recycle, czyli zmniejszanie zużycia, ponowne wykorzystanie, zawracanie do produkcji i obiegu. 

Oczywiście chodzi o takie uzdatniania i przetwarzanie ścieków, które ma wpisane w swoje priorytety nie tylko efektywność ekologiczną, ale przede wszystkim troskę o zdrowie. 

Wykorzystanie przetworzonych ścieków możliwe jest tylko wtedy, jeśli np. ścieki zostają poddane sterylizacji i higienizacji. 

Największe zużycie wody w rolnictwie 

To, że na świecie zaczyna brakować wody, stało się faktem, którego już nikt nie próbuje podważać. Unia Europejska zapowiedziała wprowadzenie norm wtórnego wykorzystywania wody, co ma znacząco wpłynąć na ochronę cennych zasobów naturalnych. 

Nie bez znaczenia jest fakt, że to właśnie w rolnictwie notuje największe zużycie wody. Ponowne wykorzystanie wody do celów rolniczych znalazło się więc na liście priorytetów wśród działań UE na kolejne lata w zakresie GOZ. 

Oczyszczanie ścieków to jedna z tych metod, dzięki którym przekształcać można ścieki w wodę nadającą się do ponownego użycia. A tę można wtórnie wykorzystać lub odprowadzać z powrotem do środowiska.

Innowacyjne metody uzdatniania ścieków 

Odzyskiwanie wody ze ścieków przez ich uzdatnianie staje się trendem, w którym także polskie firmy i polskie oczyszczalnie ścieków mają swój udział. Na rynku pojawia się coraz więcej firm, które wdrażają w oczyszczalniach innowacyjne metody służące odzyskiwaniu wody z osadów ściekowych. 

I tak choćby w Muszynie rodzima firma Schwander Polska stworzyła oczyszczalnię działającą w oparciu o system membranowy. 

Dzięki filtracji membranowej i dezynfekcji lampą UV dostajemy nie ściek oczyszczony… ale wodę z recyklingu, która spełnia wszystkie wyśrubowane normy bezpieczeństwa i zdrowia ludzkiego. Mówimy w tym przypadku o parametrach najlepszej klasy A rozporządzenia UE dotyczącego minimalnych wymogów dotyczących jakości wody odzyskanej ze ścieków do ponownego wykorzystania w rolnictwie np. 

Z powodzeniem można więc wykorzystać taką wodę z recyklingu.  Do czego?

  • podlewania,
  • nawadniania,
  • irygacji ziemi rolnej,
  • mycia ulic i placów,
  • zasilania myjni samochodowych,
  • pracy urządzeń i czyszczenia przemysłowego.

Tak właśnie powstaje w praktyce gospodarka obiegu zamkniętego. 

Na zdjęciu: Woda odzyskana ze ścieku w oczyszczalni w Muszynie dzięki filtracji membranowej firmy Schwander Polska. 

Fundusze RP EU
© mikrobiotech.pl 2024 Realizacja: Damtox.pl
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Rozumiem i akceptuję