Popioły w gospodarce obiegu zamkniętego

popioły w lesie

W Polsce wytwarzamy ponad 14 milionów ton popiołów rocznie. Czyli ok. 20% wszystkich odpadów, które wytwarzamy, stanowią właśnie popioły. Czy możemy je wykorzystać z korzyścią dla środowiska? Jaka może – i często już jest – ich rola w gospodarce obiegu zamkniętego? 

Innowacyjne wykorzystanie w przemyśle

Zacznijmy od krótkiego przeglądu, gdzie powstają popioły. Pierwsze, co się nasuwa, to elektrociepłownie i spalarnie opadów.  

Jak radzimy sobie z ogromną ilością popiołów z ciepłowni lub elektrociepłowni? Jednym z głównych pomocników jest… przemysł budowlany. Okazuje się np., że niektóre frakcje popiołów ze spalania węgla są od lat sprawdzonym dodatkiem do wytwarzania betonów. 

Popiołami z powodzeniem można zastąpić surowce naturalne, jak np. tzw. pucolany, czyli pyły pochodzenia wulkanicznego, które normalnie stosowano do wytwarzania zapraw.

Wiadomo także, że coraz więcej zakładów korzysta z biomasy, którą są np. kora, zrębka i inne resztki drewna nienadające się do użycia. Biomasa staje się szczególnie popularna w zakładach przetwórstwa spożywczego czy przetwórców drewna. 

Co nie podoba się ekologom?

Czy jest więcej możliwości? Tutaj z pomocą ma przyjść projektowane rozporządzenie mające ujednolicić wymagania dla ponownego wykorzystania odpadów – tzw. popiołów. Można by nawet pójść jeszcze dalej i jeszcze bardziej uprościć procedurę postępowania.

Ekologom projekt rozporządzenia się nie podoba, zgłaszają obawy, że spowoduje to „lawinowy napływ zanieczyszczeń”. Czy jest się czego obawiać? 

Owszem, wiele rodzajów popiołów może przenosić zanieczyszczenia i należy postępować z nimi z największą ostrożnością – dla niektórych rzeczywiście najlepszym pomysłem wydaje się „składować i więcej nie dotykać”. 

Natomiast co do zasady jesteśmy zdania, że należy dozwalać i skupić się na wyłapywaniu nieuczciwych. Przecież problem 14 milionów ton odpadów nie zniknie „tak po prostu”. Działanie legalne, w oparciu o proste, przejrzyste przepisy byłoby bardzo pomocne w tym.

Polepszacz gleby z popiołów

Na rynku jesteśmy pionierem, jeśli chodzi o postępowanie z popiołami i ich ponowne wykorzystanie. Kilka projektów za nami. Pracujemy nad kolejnymi – związanymi z zamianą popiołu na środek poprawiający właściwości gleby. Potrzeby rynku i rolników są ogromne!

 

Fundusze RP EU
© mikrobiotech.pl 2024 Realizacja: Damtox.pl
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Rozumiem i akceptuję